NYHETER 2021-07-21 KL. 08:00

Avtal klart om ny boulebana i Varla

Det finns en ny boulebana i Varla-området.

Avtal klart om ny boulebana i Varla

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det är kommunen som byggt själva banan, fyllt den med grus och sett till att det kommer upp bänkbord intill. Det är sedan Varla villaförening som ansvarar för skötsel av både bana och sittplats.

Öppen för alla


Enligt avtalet som skrivits mellan kommunen och villaföreningen ska boulebanan och ytorna intill hållas välvårdade och vara tillgänglig för allmänheten under årets alla dagar.
Avtalet kan sägas upp av båda parter om villkoren inte följs, eller om kommunen bedömer att marken inte längre är lämplig. Uppsägningstiden är då tre månader.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-08-11 KL. 17:49
Avslöjar: Nyckelspelaren lägger av

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.