FOTBOLL 2019-09-05 KL. 13:16

Avgörandets stund är inne

Avgörandets stund är inne
Arkivfoto

FOTBOLL. Det var länge en trio i toppen bestående av IFK Fjärås, Vinbergs IF och Tölö IF. Men nu har se sistnämnda tappat mark och seriesegern står mellan IFK Fjärås och Vinberg. På söndag, i den tredje sista omgången möts de i Vinberg.

– Det är en sjukt viktig match, konstaterar Maja Grunditz.

Med elva fullträffar är hon tillsammans med Miranda Carlsson lagets bästa målskytt. Anfallaren har haft en höger baksida som strulat, men på söndag ska hon spela. En seger och IFK Fjärås skulle skapa sig en fyrapoängsledning och dessutom ha en väsentligt bättre målskillnad.

– Alla är medvetna om läget. Det är lätt att spelet blir lidande när mycket står på spel. Vi måste utnyttja våra styrkor, kommer vi upp i vår nivå kommer det att gå bra, säger hon.

Vad behöver ni göra?

– Vi är stabilare i vårt sätt att spela. Sedan får vi inte ha för snabba anfall, vi behöver få med våra wingbackar och använda mittfältet. Blir vi för raka i vårt spel löser de det. Vi måste variera oss.

Är det er serie att ta hem?

– Man måste tro på en vinst. Vi har en trupp som jag tycker kan göra det.

På söndag runt 18.00 kommer antingen IFK Fjärås eller Vinbergs IF att ha ett järngrepp om seriesegern.

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

NYHETER 2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-17 KL. 11:01
Sporthelgen i korthet
Premium | SPORT 2026-08-17 KL. 09:04
Profilen om skandalvideon: ”Sadist”

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.