NYHETER 2021-03-16 KL. 09:13

Astra Zenecas vaccin pausas i Sverige – bokas om i Halland

Folkhälsomyndigheten har idag beslutat att pausa användningen av Astra Zenecas vaccin i Sverige "som en försiktighetsåtgärd". Hallänningar som är bokade för vaccin från Astra Zeneca, kommer att kontaktas för ombokning.

Astra Zenecas vaccin pausas i Sverige – bokas om i Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Folkhälsomyndigheten meddelade denna morgonen att man gör ett upphåll i användningen av Astra Zenecas vaccin mot covid-19, i väntan på att Europeiska läkemedelsmyndighetens (EMA) utredning om misstänkta biverkningar är klar.

– Beslutet är en försiktighetsåtgärd, säger statsepidemiolog Anders Tegnell, i ett pressmeddelande.

Blodproppar


Utredningen gäller misstanke om biverkningar i form av blodproppar, i kombination med låga nivåer av blodplättar, hos ett fåtal personer. I Sverige har inget sådant fall rapporterats in, enligt FHM.

Astra Zenecas vaccin ger ett gott skydd mot covid-19 och det totala antalet vaccindoser som givits uppgår till 17 miljoner, skriver Folkhälsomyndigheten.

– Det finns en god kunskap om vaccinet, men det är ändå viktigt att vi nu pausar vaccinationen tills EMA utrett om dessa händelser kan ha ett samband med vaccination, säger Anders Tegnell.

Oklart om Halland


Invånare som är inbokade på vaccination med Astra Zenecas vaccin under den pågående pausen kommer att bli kontaktade för ombokning, meddelar Region Halland.
"Detta innebär i första skedet att invånare som är inbokade denna vecka blir kontaktade för ombokning av vaccinationstid.
Vi återkommer när vi fått mer information från Folkhälsomyndigheten." skriver Region Halland i ett pressmedelande.

Det finns just nu ingen information om hur beslutet påverkar Hallands vaccineringstakt. Halland är ett av de län som fått vaccin från den berörda batchen vaccin som granskas.

"Normal slump"


Så sent som i torsdags förra veckan meddelade  Läkemedelsverkets att man kommer fortsätta med vaccinet. De var av uppfattningen att den utredning som påbörjats hittills inte visat på något samband, utan att det handlar om “normal” slump där sjukdomsfall uppkommer i samband med vaccinering, inte på grund av.

– Vi följer detta noga och har haft kontakt med Läkemedelsverket, sa Maria Löfgren, biträdande smittskyddsläkare i Region Halland, senare samma dag.
– Utifrån de besked vi fått fortsätter vi den pågående vaccinationen med vaccinet från Astra.

Men nu finns det alltså ett nytt beslut för region Halland att förhålla sig till.
I början av mars fattades beslut om att Astra Zenecas vaccin även kan användas till personer äldre än 65 år.

Tidigare pausat


Astra Zenecas vaccin har tidigare pausats tillfälligt i flera regioner i Sverige efter att flera medarbetare inom vården fått mer biverkningar än förväntat, vilket ledde till stort personalbortfall.

Halland valde i samma veva att inleda sin vaccinering med Astra Zenecas vaccin, men med planeringen att vårdpersonal vaccinerades i omgångar för att minska risken för stor sjukfrånvaro.

Tidigare i NH:

Astra Zenecas vaccin stoppas inte i Halland

Astra Zenecas vaccin kan ges till äldre

Region pausar Astra-vaccin Halland fortsätter

Nya rutiner för smittspårning

Distansundervisning för smittad sjätteklass

 

Krönika: Då ses vi nästa vår
KRÖNIKOR 2025-10-18 KL. 13:00
Premium

Krönika: Då ses vi nästa vår

Eldsjälarna bakom butiken som snart firar 40 år
NYHETER 2025-10-18 KL. 09:00
Premium

Eldsjälarna bakom butiken som snart firar 40 år

"Det som håller mig vid liv"

Droger, stök och falska papper – nu är hemmet till salu
NYHETER 2025-10-17 KL. 11:45
Premium

Droger, stök och falska papper – nu är hemmet till salu

Nu ska 1800-talsgården säljas efter tio år med ungdomsvård

Två klubbar fick inte elitlicensen
BANDY 2025-10-17 KL. 11:39
Premium

Två klubbar fick inte elitlicensen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

BLÅLJUS 2025-10-18 KL. 17:46
Trafikolycka i Fjärås

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.