Klik venligst
FOTBOLL 2019-03-11 KL. 12:36

Åsa IF värvar från KIF

Åsa IF värvar från KIF

Foto: Åsa IF

 

Åsa IF har hittat Sebastian Franssons ersättare. Markus Andersson återförenas med storebrorsan.

 

FOTBOLL. Åsa IF har gjort klart med ersättaren till Sebastian Fransson som slutat och tagit plats i styrelsen. Åsa kollade läget med Viktor Glaerum, men mittfältaren valde till slut Onsala BK. Det blir i stället Markus Andersson, 23 år, som lämnar Kungsbacka IF och ansluter. Mittfältaren hade kontrkat med KIF över 2019 men föreningarna har kommit till en lösning. Därmed återförenas han med brodern Robin Andersson som vaktar kassen i svartgult.

– Det är väldigt skönt att processen är över, säger Markus Andersson.

Vad lockade med Åsa IF?

­– Ett smickrande intresse, brorsan och få spela högre upp. Jag kände att det var rätt steg för min utveckling.

Mittbacken Kristian Kairouz har lämnat Åsa IF, där ska ersättaren finnas i den befintliga truppen.

 

Kungsbacka IF å sin sida har gjort klart med Williams Odili. 26-åringen har visat framfötterna under försäsongen och gjort tre mål på tre matcher och är tänkt att konkurrera om en av platserna i den offensiva trion.



Klik venligst
”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”
POLITIK 2026-08-22 KL. 10:00
Premium

”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret
FOTBOLL 2026-08-21 KL. 17:00
Premium

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret

✔ Spelartappen ✔ Unga truppen ✔ Derbytankarna

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-23 KL. 12:00
59 bilder från den nya cupsuccén

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.