Helgen ser ut att bjuda på fina förutsättningar för utomhusaktiviteter – efter en långdragen och kylig vinter ser det nämligen ut som att våren äntligen är på ingång. I helgen drar varm luft in över södra Sverige med upp emot 15 grader på många platser, enligt SMHI:s prognos.
I Kungsbacka blir det under fredagen mestadels sol och temperaturer på runt 6 grader.
Även under lördagen finns det goda solchanser. Men framförallt kommer värmen: Prognosen för lördagen pekar på temperaturer på mellan 10 och 12 grader under stora delar av dagen, enligt SMHI.
Frisk västlig eller nordvästlig vind med hårda vindbyar väntas i dag och i morgon.
På söndag ser det ut att bli liknande temperaturer, men mestadels molnigt.
Carina Bergfeldt om:
✔ Nya boken ✔ Talkshowen ✔ Kristallen-priset
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.

