NYHETER 2020-04-24 KL. 16:20

Ännu ingen avdelning för äldre med covid-19

Arbete med att öppna en stadigvarande avdelning för äldre i behov av behandling för covid-19 i kommunen fortsätter.
– Jag hoppas att de ska finnas ett färdigt förslag i nästa vecka, säger Lillemor Berglund, förvaltningschef Vård och omsorg.

Ännu ingen avdelning för äldre med covid-19

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Norra Halland kunde redan för ett par veckor sedan berätta om planerna. Just då var det Vickans vård- och omsorgsboende som hade jouren, om det skulle uppstå behov av vård. Man hade då redan klarat av att vårda covid-smittade äldre på Vickan, utan att sjukdomen hade spridit sig till fler avdelningar. Det fanns också tillgängliga korttidsplatser på boendet som snabbt skulle kunna omvandlas till en avgränsad covid-avdelning.

– Vi jobbar stegvis med att få fram en mer permanent lösning. Det är ett löpande arbete där det hela tiden tillkommer saker, säger Lillemor Berglund.


Lillemor Berglund Andreasson, förvaltningschef Vård och omsorg.


 

Den planerade avdelningen är för insjuknade äldre, som inte är i sådant skick att de behöver sjukhusvård, alternativt anses klara av den krävande intensivvården.

Stängde tidigt


Mycket av det förebyggande arbetet i Sverige har handlat om att skydda den äldre befolkningen från smitta. Trots det har coronaviruset tagit sig in i äldreomsorger. Det har också skett i Kungsbacka, med dödsfall som följd.

– Vi var tidigt ute med att stänga våra äldreboenden för besökare, redan den 11 mars. Samtidigt bor de äldre på boendena i egna lägenheter och de kan ibland behöva komma till sjukhus, precis som de som bor kvar hemma, som ibland också kan behöva besöka andra vårdinrättningar som till exempel vårdcentraler. Vi kan inte låsa in de äldre i deras lägenheter.

– Sedan syns inte alltid covid-19 smittan, det gäller både äldre och personal. Jag tycker att vår personal gör ett fantastiskt jobb som gör precis allt för att inte utsätta de äldre för smitta, säger Lillemor Berglund.

I sommar uppfyller Marie en dröm
FAMILJ 2025-05-20 KL. 18:00
Premium

I sommar uppfyller Marie en dröm

”Jag ser verkligen fram emot detta!”

En större intervju med backlöftet efter flytten
ISHOCKEY 2025-05-20 KL. 15:08
Premium

En större intervju med backlöftet efter flytten

✔ Utebliven speltid ✔ Hoppandet mellan klubbarna ✔ Nya klubbvalet

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka
NYHETER 2025-05-20 KL. 11:55
Premium

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka

”Det går att köpa på många platser, sedan fungerar det som Foodora”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-05-21 KL. 14:00
53-åringen får äntligen debutera

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.