NYHETER 2019-07-29 KL. 15:50

Amelie från Åsa ger försmak inför festivalen

Amelie från Åsa ger försmak inför festivalen
Amelie Evmark från Åsa spelar i Kungsbacka kyrka på torsdag. Ett av numren framför hon tillsammans med sin far, Dan Evmark.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Hon har prisats som ung och lovande talang, och har musiken i familjen. På torsdag ställer sig Amelie Evmark på scen i programpunkten Pre Change som kan ge en liten förrätt inför kommande festival.
– Jag kommer att framföra två stycken. Ett tillsammans med pianisten som jag hade som lärare när jag gick på kulturskolan i Kungsbacka. Det ska verkligen bli kul och spännande. Vi har inte spelat ihop sedan dess.
Dessutom blir det ett familjärt framträdande, avslöjar violinisten.
– Ett av styckena spelar jag ihop med pappa, Dan Evmark. Förra året spelade vi in en skiva där bland annat musiker från Göteborgs symfoniker medverkade. Nu blir det musik från den skivan, fast som duo. Och det kommer också att bli väldigt spännande att göra det i den formen.

Amelie Evmark har spelat fiol sedan hon var liten. Hon har bland annat gått på musikhögskolan i Oslo, och alldeles nyss kom hon hem efter avslutade studier i Schweiz.
– Jag har precis avslutat en master som jag gjort för den nederländska violinisten Isabelle van Keulen som är väldigt känd.
Vad händer mer nu i sommar? 
– Dels har vi en trio, jag, mamma och pappa, och sedan håller vi just nu på och repar inför spelningar med en ny duo. Vi ska göra ett antal spelningar som vi kallar I ljuv och djärv folkton.
Kommer du att besöka Change festivalen? 
– Om jag kan så ja absolut. Det är ju otroligt kul att vi har en festival med så duktiga musiker här i Kungsbacka.



NH betygsätter spelarna i herrlaget
HANDBOLL 2026-05-09 KL. 11:00
Premium

NH betygsätter spelarna i herrlaget

✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas
SPORT 2026-05-08 KL. 18:00
Premium

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas

"Många idrottsföreningar i Kungsbacka går på knäna"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-09 KL. 11:31
Cityprofilen: "Precis vad vi behövde"
Premium | HANDBOLL 2026-05-09 KL. 11:00
NH betygsätter spelarna i herrlaget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.