Klik venligst
KULTUR & NÖJE 2020-07-29 KL. 14:00

Allsång tillbaka på Logen

Det har varit en tuff vår och sommar för kulturarrangörer. Men nu kör Hasses Loge försiktigt igång och presenterar en kväll med ett känt namn.
– Vi tänker att det kan bli avkopplande, säger Hasse Börjesson från Frillesås.

Allsång tillbaka på Logen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Nu på torsdag arrangerar Hasses loge i Frillesås en föreställning där allsången står i centrum. På scen står före detta Streaplers-sångaren Towe Widerberg tillsammans med sin fru Charlotta Widerberg.

– Det har ju funnits en tradition av allsång här under lång tid förr, och vi tänker att det kan bli avkopplande, säger Hasse Börjesson som tillsammans med Monica Robertsson arrangerar kvällen.

– Det var Monica som kom med idén. Samtidigt blir det kanske lite konstigt när det bara får vara max 50 personer, och nu måste vi ju ha förköp. Men vi känner att man kan börja i det lilla. Det kommer nog att ta tid innan allt blir som vanligt igen, tror Hasse Börjesson.

Sångare i Streaplers


Towe Widerberg var sångare i dansbandet Streaplers mellan åren 1984-1990. Han har sedan fortsatt med musiken och gav nyligen ut skivan Livet går vidare. Men kvällen bär på blandad kompott.

– Det blir en ganska tidig tillställning, vi börjar redan klockan 16. Men det blir kul, Towe är väldigt duktig, säger Hasse Börjesson.

 

Klik venligst
William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris
NYHETER 2026-09-08 KL. 06:45
Premium

William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris

Balkongdramat slutade med räddningsinsats

TV-klipp och nyheter

2026-09-07 KL. 20:00
Premium

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

Alice drabbades av hjärntumör och stroke när hon var 1,5 år gammal

Stjärnan la av utan att någon märkte det
SPORT 2026-09-07 KL. 18:00
Premium

Stjärnan la av utan att någon märkte det

✔ Karriärens största stund ✔ Nya yrket ✔ Kärleken till Kungsbacka

Sporten i korthet
FOTBOLL 2026-09-07 KL. 10:49
Premium

Sporten i korthet

De tar över restaurangen – gör om till saloon
NYHETER 2026-09-07 KL. 10:02
Premium

De tar över restaurangen – gör om till saloon

"Vill få lite mer Texas till Kungsbacka"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.