NYHETER 2019-12-01 KL. 16:00

Åklagaren synade bluff – knarkmisstänkt får böta

Den 24-årige Kungsbackabon testade positivt för kokain. Då påstod han att någon drogat honom på en resa. Lögn, anser Varbergs tingsrätt, som nu dömt honom till 30 dagsböter.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i slutet av september som den 24-årige mannen greps av polis i centrala Kungsbacka. Eftersom mannen verkade narkotikapåverkad togs han med till polisstationen för drogtest.

Provtagningen visade att 24-åringen hade tagit kokain.

Ljög i förhören


När polisen delgav honom misstanke om ringa narkotikabrott nekade mannen. Att han testat positivt för kokain förklarade han med att blivit drogad av en okänd under en Pragresa han företagit i februari.

Vad 24-åringen uppenbarligen inte visste, var att drogen kokain och dess restprodukter bara stannar kvar i kroppen under maximalt 1-2 dygn efter att det intagits.

Döms till böter


Sedan detta konstaterats av experter valde Varbergs tingsrätt att gå på åklagarens linje och förklara 24-åringen skyldig till ringa narkotikabrott.

Mannen har nu dömts till 30 dagsböter. Han ska även erlägga avgift till Brottsofferfonden och betala kostnaden för polisens provtagning. Allt som allt handlar det om utgifter på knappt 3 300 kronor.

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

NYHETER 2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-17 KL. 13:30
Då slår vädret om i Kungsbacka
Premium | FOTBOLL 2026-08-17 KL. 11:01
Sporthelgen i korthet
Premium | SPORT 2026-08-17 KL. 09:04
Profilen om skandalvideon: ”Sadist”

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.