NYHETER 2019-12-01 KL. 16:00

Åklagaren synade bluff – knarkmisstänkt får böta

Den 24-årige Kungsbackabon testade positivt för kokain. Då påstod han att någon drogat honom på en resa. Lögn, anser Varbergs tingsrätt, som nu dömt honom till 30 dagsböter.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i slutet av september som den 24-årige mannen greps av polis i centrala Kungsbacka. Eftersom mannen verkade narkotikapåverkad togs han med till polisstationen för drogtest.

Provtagningen visade att 24-åringen hade tagit kokain.

Ljög i förhören


När polisen delgav honom misstanke om ringa narkotikabrott nekade mannen. Att han testat positivt för kokain förklarade han med att blivit drogad av en okänd under en Pragresa han företagit i februari.

Vad 24-åringen uppenbarligen inte visste, var att drogen kokain och dess restprodukter bara stannar kvar i kroppen under maximalt 1-2 dygn efter att det intagits.

Döms till böter


Sedan detta konstaterats av experter valde Varbergs tingsrätt att gå på åklagarens linje och förklara 24-åringen skyldig till ringa narkotikabrott.

Mannen har nu dömts till 30 dagsböter. Han ska även erlägga avgift till Brottsofferfonden och betala kostnaden för polisens provtagning. Allt som allt handlar det om utgifter på knappt 3 300 kronor.

TV-klipp och nyheter

Stor intervju med Gaiskuggen Joackim Fagerjord
2026-09-01 KL. 19:00
Premium

Stor intervju med Gaiskuggen Joackim Fagerjord

✔ Tvivlen på den egna kroppen ✔ Utomlandstankarna ✔ Varför han är bättre än någonsin

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.