NYHETER 2020-10-17 KL. 10:11

Premiär för musikklubb

På lördag öppnas portarna för första gången till musikklubben Royals. De första artisterna att äntra scenen är duon lennix.

Premiär för musikklubb

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Musikklubben Royals är ett resultat av ett samarbete mellan Ung i Kungsbacka och Kungsbacka teater. Initiativtagarna till musikklubben är fyra ungdomskonsulenter som sett ett stort behov hos ungdomar i kommunen att kunna ta del av fler spelningar.

Rickard Andersson är en av initiativtagarna och han berättar att det finns många tankar och mål med Royals.
-Dels vill vi ge unga musiker chansen att stå som förband till professionella artister och dels vill vi visa upp en bredd av musikstilar. Förhoppningsvis väcker vi också ett intresse hos ungdomarna själva att vara delaktiga i att arrangera spelningar och andra evenemang, säger Rickard Andersson, ungdomskonsulent, i ett pressmeddelande.

Victoria Forsberg arbetar som utvecklare på Kungsbacka teater och beskriver projektet med Royals som ett bra sätt för att nå målet om att locka en yngre publik.
-Att samarbeta med ungdomsverksamheten och arrangera evenemang på andra platser än på är ett jättebra sätt för oss att nå en målgrupp som idag inte besöker teatern, säger Victoria Forsberg, utvecklare på Kungsbacka teater.

 

Leslie-Anne utsatt för våld på jobbet – flera gånger
NYHETER 2025-11-17 KL. 19:45
Premium

Leslie-Anne utsatt för våld på jobbet – flera gånger

Ingen omplacering – ska återgå till samma tjänst

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.