Klik venligst
NYHETER 2019-09-19 KL. 09:23

100 stökiga ungdomar på tågstationen

100 stökiga ungdomar på tågstationen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Många reagerade på den stora gruppen ungdomar i 20-årsåldern som befann sig på tågstationen i Kungsbacka vid 21-tiden i går kväll.
– De var stökiga och drack. De ska ha varit på väg till en insparksfest på Valand, säger Ulf Eriksson, stationsbefäl vid Kungsbackapolisen.

Några ungdomar ska även ha gått in i ett tåg och klottrat och därefter blivit avplockade från tåget. Flera vittnen ska ha larmat polisen om händelsen och polisen anlände till platsen för att lugna situationen.
– Polisen fördelar dem jämt i tåget så att inte alla sitter i samma vagn. Ungdomarna har sedan kommit tillbaka till Kungsbacka i omgångar men då har det inte varit stökigt, säger Ulf Eriksson.

Polisen omhändertog ingen av ungdomarna, men enligt Ulf Eriksson kommer tågbolaget anmäla händelsen till polisen.

Klik venligst
Så blir nya herrallsvenskan
HANDBOLL 2026-04-24 KL. 10:14
Premium

Så blir nya herrallsvenskan

Anna-Karin tar över när krisen är som störst
NYHETER 2026-04-23 KL. 20:00
Premium

Anna-Karin tar över när krisen är som störst

Konkursförvaltaren: Många undrar vad som ska hända nu

Bygga violin ett strängt jobb för 85-årige Carl-Erik
NYHETER 2026-04-23 KL. 19:00
Premium

Bygga violin ett strängt jobb för 85-årige Carl-Erik

Har skänkt tre instrument till Kulturskolan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FAMILJ 2026-04-24 KL. 19:00
Annas konst blandar humor och allvar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.