Klik venligst
NYHETER 2021-09-10 KL. 10:57

100 år – nu kan vi börja fira

100 år – nu kan vi börja fira
Stefan Pettersson, ansvarig utgivare, chefredaktör och VD.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Nu när pandemin så smått börjar släppa sitt grepp om vårt samhälle så kan vi snart börja träffas i större grupper igen. Det känns underbart. Och på Norra Halland var det nog flera som drog en lättnadens suck (i varje fall jag) när beskedet kom. Nu kan vi äntligen sätta högsta fart med vårt jubileumsprogram. Den 9 december fyller nämligen Norra Halland 100 år.

Tanken var att ordna flera publika aktiviteter under våren, men det satte coronapandemin stopp för. Men nu kan vi köra igång på allvar. Och det blir en hel del aktiviteter i höst. I november-december arrangerar vi en konstsalong i Galleri Hjertstedska villan tillsammans med Norra Hallands konstförening. Intresset bland lokala konstnärer är stort och det ska bli spännande att se vilka verk som juryn väljer ut. Konstsalongen avslutas med en auktion där hälften av intäkterna går till Kungsbacka kvinnojour.

Ett annat påbörjat projekt är att lågstadieklasser i kommunen bjudits in att berätta hur Kungsbacka kommer att se ut om 100 år. Teckningstävlingen är också populär och nya klasser anmäler sig varje dag. Det ska bli intressant att se hur eleverna gestaltar vår kommun om 100 år.

Programmet för 9/12 håller vi än så länge hemligt, men jag kan avslöja att det blir aktiviteter såväl på dagen som kvällen och en central punkt blir vår finaltävling i ”Gissa var bilen parkerat”, som nu är inne på etapp 17. Hittills har över 400 personer varit med i tävlingen. En fantastisk siffra.

Och på tal om 100 år. I dag är det exakt 100 år sedan som allmän rösträtt för kvinnor blev verklighet. Andrakammarsvalet 1921 hölls 10-26 september och var det första valet där kvinnor fick rösta på samma villkor som män. Vissa kvinnor hade visserligen fått rösta redan så tidigt som på 1700-talet, men nu var det fritt fram för alla myndiga kvinnor som passerat 23-årsstrecket. Att kvinnor bara haft den rätten i 100 år är verkligen uppseendeväckande, men det finns trots allt länder som är betydligt sämre på den punkten. I Saudiarabien fick kvinnor rösta för första gången så sent som 2015 och rösträtten i Saudiarabien omfattar endast lokalvalen. Den politiska makten ligger i stället hos kungasläkten, så jämför man på så sätt så ligger vi ljusår före. Ha en trevlig helg.

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen
2026-09-17 KL. 21:00
Premium

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen

• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld
ISHOCKEY 2026-09-17 KL. 20:00
Premium

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld

✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten

Stor enkät inför seriestarten
HANDBOLL 2026-09-17 KL. 18:00
Premium

Stor enkät inför seriestarten

✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs

Ulf Kristersson avgår
NYHETER 2026-09-17 KL. 14:21

Ulf Kristersson avgår

Aranäs linjebjässe i en stor intervju
HANDBOLL 2026-09-16 KL. 19:00
Premium

Aranäs linjebjässe i en stor intervju

✔ Nya rollen ✔ Kärleken ✔ Nybygget

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-09-17 KL. 18:00
Stor enkät inför seriestarten
NYHETER 2026-09-17 KL. 14:21
Ulf Kristersson avgår

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.