Trippelt Aranäs till landslaget – målvakten ställs över
Av Eric Andersson
HK Aranäs fortsätter vara kraftigt representerade i juniorlandslaget. Tre spelare har blivit uttagna till samlingen i slutet av januari. Tidigare har det i regel varit fyra spelare men den här gången lämnades Alexander Lindén utanför truppen.
Petter Donaldson är en av de tre uttagna spelarna från HK Aranäs. Arkivfoto: John Skoglund
HANDBOLL. U21-landslaget samlas i Helsingborg 19–22 januari för träningar samt match mot OV Helsingborg. Det är en del av uppladdningen inför JVM i Tyskland till sommaren. Från HK Aranäs har tre spelare blivit kallade – Johan Ericsson, Tobias Ljungmark och Petter Donaldson.
Målvaktsuppsättningen i truppen består av Oscar Sävinger, Marko Roganovic och debutanten Ebbe Håkansson. En uppsättning som Alexander Lindén brukar vara en del av. Men inte den här gången och målvaktstalangen har inte hört någonting från förbundskapten Dennis Sandberg.
– Efter matchen mot Alingsås såg jag att han gick och pratade med spelarna men jag har inte hört någonting. Jag kör på med mitt race och hoppas att jag får en plats till sommaren ändå, säger Alexander Lindén.
Dennis Sandberg, som även är assisterande tränare i Alingsås, förklarar att 19-åringen ställs över för att ge andra spelare chansen att visa upp sig.
– Alexander spelar regelbundet i handbollsligan och har varit duktig där över lång tid, vi har bra koll på honom. Det gör inte de andra målvakterna så vi vill se vad som finns runtom i Sverige. Det är inte konstigare än så, säger förbundskaptenen.
Det är alltså ingen renodlad petning av målvakten som presterat bra i HK Aranäs senaste matcher. Kanske framför allt mot just Alingsås där han lämnade planen med en räddningsprocent på 47.
– Tyvärr har han varit bra på sistone, konstaterar Sandberg.
Men han fick ingen förvaning att han inte skulle bli uttagen?– Jag ska ringa honom senare under dagen.