Rattfylla och stöld - annars lugn midsommarnatt
Av Carl Schöndell
Inga större händelser har rapporterats till Polisen under midsommarnatten. En person misstänks för drograttfylleri och grov olovlig körning. Och även ett inbrott i en husbil på Ölmevalla rastplats har skett.
Utöver drograttfylleri och inbrott så har midsommarnatten varit lugn för Kungsbackapolisen. ARKIVFOTO: Norra Halland
En man i 30-årsåldern blev under fredagskvällen runt halvåttatiden stannad av Polisen i Borgås.
– Personen misstänks för drograttfylleri och även grov olovlig körning. Har tidigare kört utan behörighet, säger Anna Göransson, presstalesperson på Polisen.
I övrigt har det varit en lugnt midsommarnatt i Kungsbackaområdet. Det enda som är inrapporterat hos Polisen är ett inbrott i en husbil på rastplats Ölmevalla.
– Ett inbrott har skett medan man sovit. Det saknas en mobiltelefon och Polis har varit på plats. Det är okänt för mig vad som mer är tillgripet, säger Anna Göransson.