BANDY 2022-01-12 KL. 15:15 Bekräftad covid i Frillesås - lördagens match ställs in
Av Eric Andersson
Kvällens match mot Sandviken fick ställas in på grund av sjukdom i bägge lagen. Nu bekräftar Frillesås att lördagens hemmamatch mot Siruis inte kommer spelas.
Flera spelare i Frillesås har testats positivt för covid-19. Arkivfoto: Oliver Marshall
Det var efter bortamatchen mot Vetlanda som sjukdomsfallen började trilla in i Frillesås. Nu har fem spelare och en ledare testats positivt för covid-19.
– Vi väntar på svar angående sju spelare till och det är väl ganska troligt att de också har det, säger Tobias Dahl, koordinator i Frillesås.
Lördagens match mot Siruis ställs alltså in och det är ännu inte bekräftat när den kommer spelas. Bortamatchen mot Villa Lidköping som skulle spelats på måndag är flyttad till tisdag.
– Den matchen hoppas vi fortfarande kunna genomföra, säger Tobias Dahl.
Framflyttade matcher innebär att Frillesås går in i en intensiv period när spelarna återhämtat sig med matcher i princip varannan dag. Att förlänga säsongen är ett alternativ som bara kommer användas i nödfall, tror Tobias Dahl.
– Givetvis kommer det bli en tuff period för oss. Men det är inte så lätt att flytta en SM-final och efter säsongen är det VM. Jag tror att tankarna på att förlänga säsongen finns, men de försöker hålla på det beslutet in i det sista.