NYHETER 2017-09-20 KL. 08:40

Kapareskolan ska hjälpa Sveriges bin

Kapareskolan ska hjälpa Sveriges bin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Två niondeklasser på Kapareskolan har blivit uttagna att medverka i Nobelmuseets elevprojekt Forskarhjälpen 2017. Tillsammans med lokala biodlare ska de samla in prover av bin och deras mat och hjälpa forskarna ut på fältet.

Eleverna i klass 9C och 9D på Onsalaskolan ska bland annat undersöka hur honungsbins egna mjölksyrabakterier påverkas av var bina lever, vad de får för föda och vad de flyger på för växter. Allt i syfte att undersöka hur Sveriges bin kan få bättre hälsa. Proverna kommer sedan att skickas till ett forskarteam vid Lunds universitet.

Forskarhjälpen leds av Nobelmuseet i samarbete med svenska universitetet och högskolor och finansieras av Stiftelsen för Strategisk Forskning. Syftet är att elever i årskurs 8 och 9 ska få en bättre förståelse för vad forskning innebär genom att själva delta i ett riktigt projekt.

Totalt deltar 25 högstadieskolor från hela Sverige. Den klass som gör den bästa presentationen av sitt arbete i form av en vetenskaplig affisch kommer att bjudas in till utdelningen av årets Nobelpris i Stockholm i december.

 

 



Gas i pensionssystemet ska införas
NYHETER 2025-08-26 KL. 17:00
Premium

Gas i pensionssystemet ska införas

Skadad Rolfö missar CL-kvalet
FOTBOLL 2025-08-26 KL. 13:16
Premium

Skadad Rolfö missar CL-kvalet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | JOBB & PENGAR 2025-08-28 KL. 11:13
Nytt jättelager kan ge 600 jobb

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.