Vädret idag
Molnigt
0°C
Prognos november 20, 2017
dag
Soligt
2°C
 

Gothia Cup – fotboll – Följ ditt lag här…

På måndag startar Gothia Cup. Här ser du hur och var ditt lag spelar. Det är lagen från Norra Hallands läsekrets
Sidan uppdateras med resultat och bilder.

 

Gothia Cup - Veckans matcher (måndag, tisdag, onsdag, torsdag, fredag, lördag)  

 

Annebergs IF matcher (2 lag)
Pojkar 11
Anneberg - Prep School Lions  1 - 8

Anneberg - USM Senlis  1 - 2

Anneberg -  Football Academy of Jerusalem  1 - 2

 

B - slutspel:

1/32 final

Anneberg - Bergdalen  0 - 1

 

Pojkar 12

Anneberg - La Academia FC 1 - 10

Anneberg - IFK Lidingö  0 - 9
Anneberg - Prep School Lions  0 - 11

 

B - slutspel:

1/64 final

Anneberg - Azalea BK 6 - 1  

1/32 final

Anneberg - Hoops  4 - 3  

1/16 final

Anneberg - Euro Soccer Academy  0 - 3


IFK Fjärås matcher (2 lag)
Pojkar 13
Fjärås - Lamberth Tigers  0 - 5

Fjärås - JSC Pitray-Olier Paris  0 - 4

Fjärås - KGF Segeberg  0 - 4  

 

B - slutspel:  

1/32 final  

Fjärås - Segelstorp  8 - 7

1/6 final

Fjärås - Altona  0 - 1

 

Flickor 13

Fjärås - Marin FC  2 - 3

Fjärås - Håbo FF  1 - 1

Fjärås - SC Alsterdal-Langenhorn  2 - 1  

 

B - slutspel

1/16 final

Fjärås - Blau/Weib 96 Schenefeld  5 - 0 

1/8 final

Fjärås - Torna/Hällerstad  1 - 2

 

Kungsbacka IF matcher (8 lag)
Pojkar 11 (1)
Kungsbacka IF - SV. West Eimsbuttel  0 - 9

Kungsbacka - Lerkil  0 - 5

Kungsbacka IF - Wizard  1 - 4

 

B - slutspel:

1/32 final

Kungsbacka IF - IK Zenith  1 - 3

 

Pojkar 11 (2)

Kungsbacka IF - JDFS Alberts 2 - 2

Kungsbacka IF - Råslätt  3 - 6
Kungsbacka IF - Antony Sport fotboll  0 - 7  

 

B - slutspel:

1/32 final

Kungsbacka IF - IF Väster  0 - 2

 

Pojkar 12
Kungsbacka IF - Antony Sport  1 - 4

Kungsbacka IF - Vejby IF  0 - 0

Kungsbacka IF - KGS Wittmund  3 - 2  

 

A  - slutspel:

1/64 final 

Kungsbacka IF - FC Gessel-Leerssen  3 - 7

 

Pojkar 12 (2)
Kungsbacka IF - Lokomotiv Sofia  0 - 3

Kungsbacka IF - Jönköping Södra  2 - 5
Kungsbacka IF - FC Gessel-Leerssen  4 - 5  

 

B - slutspel:

1/64 final

Kungsbacka IF - KGS Wittmund  0 - 1

 

Pojkar 13 

Kungsbacka IF -  Osdorfs Tuf  4 - 0

Kungsbacka IF - Västerås  2 - 1

Kungsbacka IF - Sangre Chilenare FC  2 - 4

 

A-slutspel:

1/32 final

Kungsbacka IF - FC Suderelbe  0 - 2

 

Pojkar 14

Kungsbacka IF - Gorge  2 - 0

Kungsbacka - Fagersta  0 - 2
Kungsbacka IF - Mindset FC  0 - 0  

 

A - slutspel:

1/64 final

Kungsbacka IF - DSJ Sports Club  3 - 2  

1/32 final

Kungsbacka IF - Kinna  1 - 2

 

Pojkar 16
Kungsbacka IF - South Dartmoor CC  0 - 1

Kungsbacka IF - KSV Klein-Karben  0 - 3

Kungsbacka IF - Norrtulls SK  3 - 1

Kungsbacka IF - Asarums FK  2 - 1  

 

B - slutspel:

1/32 final  

Kungsbacka IF - Sirius  1 - 0

1/16 final  

Kungsbacka IF - IK Oden  0 - 4

 

Pojkar 18
Kungsbacka IF - Moss FK  1 - 0

Kungsbacka IF - Staffanstorp  0 - 1 
Kungsbacka IF - Monaghan United  0 - 1  

 

B - slutspel:

1/32 final  

Kungsbacka IF - Ulricehamn  1 - 0  

1/16 final  

Kungsbacka IF - Soltau MTV  1 - 0  

1/8 final  

Kungsbacka IF - BK Sport  3 - 1  

1/4 final:

Kungsbacka IF - Eds FF  0 - 3

 

Kungsbacka DFF matcher (2 lag)
Flickor 16
Kungsbacka DFF - KFV Segeberg  1 - 3  

Kungsbacka DFF - Greve Fodbold 0 - 5

Kungsbacka DFF - Malmslätts AIK  6 - 0

Kungsbacka - Staffanstorp  0 - 2  

 

B - slutspel:

1/16 final

Kungsbacka DFF - Rödeby AIF  3 - 0  

1/8 final

Kungsbacka DFF - KL Youth Soccer  5 - 6

 

Flickor 18
Kungsbacka DFF - Galatasaray Lisesi  25 - 0

Kungsbacka DFF - Asarums IF  0 - 1

Kungsbacka DFF - Floya IF 4 - 0  

 

A-slutspel:

1/16 final

Kungsbacka DFF - Jitex  12 - 0

1/8 final

Kungsbacka DFF - KFV Segeberg  5 - 0  

1/4 final

Kungsbacka DFF - Qviding  1 - 0  

Semifinal  

Kungsbacka DFF Lyn Fotball 3 - 5 efter straffar 

 

Kullaviks IF matcher (3 lag)
Pojkar 14
Kullavik IF - Oppsal IF  1 - 4

Kullavik IF - Dalkurd  0 - 4
Kullavik IF - FC KR  0 - 5  

 

B - slutspel  

1/64 final

Kullavik - Breidablik  2 - 3

 

Flickor 12 (1)
Kullavik IF - Dalian Bayi Hope Primary School  0 - 9

Kullavik IF - Heil IL  4 - 0 
Kullavik IF - Boo FF  1 - 1

 

B - slutspel:

1/16 final

Kullavik IF - IF Väster  3 - 1  

1/8 final

Kullavik IF - Lerum  6 - 8

 

Flickor 12 (2)
Kullavik IF - Stureby  0 - 3

Kullavik - FC Connecticut  2 - 2
Kullavik IF - Lerum  0 - 1  

 

B - slutspel:

1/16 final  

Kullavik IF - Boroughmuir Thistle Fotball  5 - 0

1/8 final

Kullavik IF - Öjersjö  4 - 0  

1/4 final  

Kullavik IF - Jitex  2 - 4

 

Lerkils IF matcher (2 lag)
Pojkar 11
Lerkil - Wizard FC  3 - 1

Lerkil - Kungsbacka IF  5 - 0

Lerkil - SW West Einbuttel  5 - 0

 

A - slutspel  

1/32 final

Lerkil - JSC Piratay Paris  2 - 1  

1/16 final

Lerkil - Råslätt  3 - 1  

1/8 final

Lerkil - Djursholm  3 - 4

 

Pojkar 13
Lerkil - SC Nienstedten  0 - 7

Lerkil - Lokomotiv Plovdiv  0 - 8
Lerkil - Potomac Soccer Association  0 - 5  

 

B - slutspel:

1/64 final

Lerkil - SK Vard Haugesund  4 - 0

1/32 final

Lerkil - BK Flagg  7 - 6  

1/16 final

Lerkil - Vallens IF  0 - 1

 

Lindome GIF matcher (2 lag)
Pojkar 14  

Lindome - Phoenix Fotball  0 - 4

Lindome - Karlsund  1 - 2
Lindome - Hong Kong FC  0 - 3  

 

B - slutspel:

1/64 final

Lindome - FC Marin  0 - 1

 

Pojkar 16

Lindome - Swindon Town  0 - 1

Lindome - Skiljebo  0 - 6

Lindome - Academy OF Baghdad 5 - 0

 

B - slutspel:

1/32 final

Lindome - Kvarnby  5 - 3  

1/16 final

Lindome - Kvarnsveden  2 - 1  

1/8 final  

Lindome - Etne IL  3 - 1  

1/4 final:

Lindome - IK Zenith  0 - 4

 

Onsala BK:s matcher (12 lag)
Pojkar 11 (1)
Onsala - Valois ES  0 - 3

Onsala - FC Daren  0 - 2

Onsala - Foxes FC Orange  1 - 1

 

B - slutspel:

1/32 final

Onsala - Backatorp 1 - 2

 

Pojkar 11 (2)

Onsala - Tatran Kardan  3 - 0

Onsala - Cantolai AD  0 - 3

Onsala - Wurzburger Kickers  0 - 6  

 

B - slutspel:

1/32 final

Onsala - Bilkent L School  3 - 1

1/16 final

Onsala - Mossen  5 - 4  

1/8 final

Onsala - Helsingborg  5 - 4  

1/4 final:

Onsala - IK Zenith  2 - 0  

Semifinal

Onsala - Prep School Pumas  1 - 4

 

Pojkar 15

Onsala - Trosa/Vagnhärad  4 - 1

Onsala - Tornbridge School  1 - 2
Onsala - Pinheiros FC  1 - 1  

 

B - slutspel:

1/32 final

Onsala - Boden  2 - 1  

1/16 final

Onsala - KA  1 - 0

1/8 final

Onsala - Nässjö  2 - 1

1/4 final

Onsala -Gerdskens BK  0 - 7

 

Pojkar 16
Onsala - Nomme United FC  2 - 3

Onsala - FC Beirut  6 - 0

Onsala - Estleigh FC  3 - 1

 

A - slutspel:

1/32 final

Onsala - Ramlösa Södra 2 - 1  

1/16 final

Onsala - Norrby  6 - 5  

1/8 final

Onsala - Entente Sannois Saint Gratien  2 - 1  

1/4 final:

Onsala - Västra Frölunda  0 - 2

 

Flickor 11 (1)
Onsala - Näset  2 - 3  

Onsala - Boo FF  0 - 2

Onsala - KFV Segeberg  1 - 9

Onsala - IF Väster  0 - 2  

 

B - slutspel:

1/8 final

Onsala - BK Häcken  2 - 3

 

Flickor 11 (2)
Onsala - Goal Girls  2 - 3

Onsala - IFK Göteborg  0 - 5

Onsala - IK Zenith  1 - 3

Onsala - AIK FF  1 - 6  

 

B - slutspel:

1/8 final

Onsala - Hammarby  0 - 1

 

Flickor 12 (1)
Onsala - Öjersjö  1 - 9

Onsala - Davis Alliance  1 - 4

Onsala - Stureby  4 - 1  

 

B - slutspel:

1/16 final

Onsala - Råstorp/Timsfors  0 - 2

 

Flickor 12 (2)
Onsala - Jitex  0 - 2
Onsala - Brommapojkarna  1 - 9

Onsala - Lilleström  3 - 3

Onsala - KFV Segeberg  0 - 10

 

B - slutspel:

1/16 final  

Onsala - Örby  1 - 0

1/8 final

Onsala - IF Väster  2 - 5

 

Flickor 13
Onsala - Lillehammer  3 - 0

Onsala - Älvsjö AIK  3 - 1

Onsala - Mossen  0 - 6

 

A - slutspel:

1/8 final  

Onsala - Höllviken  2 - 0  

1/4 final

Onsala - Brommapojkarna  1 - 2

 

Flickor 14 (1)
Onsala - Mariehem SK  3 - 4

Onsala - EBU Bay Oaks White  2 - 0

Onsala - Hammarby  0 - 8  

 

B - slutspel:

1/32 final  

Onsala - Näsbiken  3 - 0  

1/16 final

Onsala - Lillehammer  2 - 1  

1/8 final  

Onsala - Djurgården 4 - 1  

1/4 final

Onsala - Scanddia United SA  0 - 2

 

Flickor 14 (2)
Onsala - Sunderby SK  1 - 1

Onsala - Klagshamn  0 - 0

Onsala - Trosvik IF  4 - 0

 

A - slutspel:

1/16 final  

Onsala - Furulund  0 - 1

 

Flickor 15
Onsala - Hyllie IK  1 - 0

Onsala - IBFF/SAIK  2 - 0

Onsala - Rapid Athene  3 - 1

 

A - slutspel:

1/16 final  

Onsala - Smedby  3 - 4

 

Särö IK matcher (2 lag)
Pojkar 12
Särö - Sport 4 All  1 - 4

Särö - Phoenix Fotboll Academy  1 - 2

Särö - Segelstorp  2 - 2
Särö - Laz Krems  1 - 5  

 

B - slutspel:

1/64

Särö -  Athletico SC  5 - 6

 

Pojkar 14
Särö - Trosvik IF  2 - 1

Särö - Södra Sandby  2 - 0
Särö - South Dartmoor CC  4 - 0  

 

A - slutspel:

1/32

Särö - Bollstanäs  1 - 8

 

Tölö IF matcher (4 lag)
Pojkar 14
Tölö - Ramblers Soccer  0 - 6

Tölö - Svalöv  1 - 4
Tölö - SC Weitmar 0 - 3  

 

B - slutspel:

1/64 final  

Tölö - Ulricehamn  2 - 1

1/32 final

Tölö - Nord SPK  0 - 3

 

Pojkar 15
Tölö - AC Ajaccio  1 - 1

Tölö - Ramlösa Södra FF  1 - 0
Tölö - San Francisco Seals  0 - 6  

 

B - slutspel:

1/64 final

Tölö - SA United SC  1 - 0  

1/32 final

Tölö - Vallåkra  8 - 0  

1/1/16 final  

Tölö - Bosque  1 - 2

 

Flickor 15

Tölö - Boo FF  2 - 4

Tölö - Team Odense  0 - 2
Tölö - Gideonsberg  0 - 0  

 

B - slutspel:

1/32 final

Tölö - Sandviken  5 - 1  

1/16 final  

Tölö - Våmbs IF  5 - 1  

1/8 final  

Tölö - IFK Trelleborg  4 - 0  

1/4 final:

Tölö - Skultorps IF  3 - 1  

Semifinal:

Tölö - TGK Worcestershire  0 - 2

 

Flickor 16

Tölö - Västerås  1 - 1

Tölö - Club Espana  7 - 1

Tölö - Lillehammer  5 - 1  

 

A - slutspel

1/16 final

Tölö - IFK Kalmar  2 - 0  

1/8 final

Tölö - SK Haugar  1 - 3

 

Åsa IF matcher (1 lag)
Flickor 13
Åsa IF - IFK Nyköping  2 - 0

Åsa IF - FC Connecticut  0 - 0

Åsa IF - AIK FF  0 - 1  

 

B - slutspel:

1/8 final

Åsa IF - Mossens SK  3 - 0  

1/4 final  

Åsa IF - Torna/Hällestad  3 - 1  

Semifinal:

Åsa IF - Sunnnersta AIF  0 - 2

Bengt Karlsson
Sportreporter bengt.karlsson@norrahalland.se 0300- 101 75

TYCK TILL: Kommentera artikel

Kommentera detta inlägg

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

SportbloggarFler >>

TYCK TILL:

EU-toppmötet stökar till det. Borde Göteborgsregionen tacka nej till stora evenemang?

Visa Resultat

Loading ... Loading ...

Diskutera TYCK TILL

Kommentera

Tid & PlatsMer >>

ONSDAG 22 NOVEMBER

18.00–21.30. Temakväll för ledare/tränare inom ALLA idrotter i Kolla idrottshall: Åldersanpassad fysisk träning (teori+praktik). Anmäl dig innan! Arrangör är Sisu Idrottsutbildarna och Kungsbacka kommun. 

 

LÖRDAGEN 25 NOVEMBER

12.00. IFK Fjärås - Landvetters IS, träningsmatch herrar, på Ögärdets plastgräs. 

 

LÖRDAG 2 DECEMBER

12.00 och 15.30. Tölö Gymnastikförenings årliga juluppvisning i...

Läs Mer

Lämna ditt bidrag till Tid & Plats här!