NYHETER 2018-01-12 KL. 16:33

Godisbutik rånad under knivhot

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Godisbutiken Lollipop i Åsa utsattes i fredags eftermiddag för ett rån av en knivbeväpnad yngre man.

Det var vid halv tre tiden på eftermiddagen den yngre mannen kom in i butiken och under knivhot tvingade till sig en mindre summa pengar.

– Pojken, som är i övre tonåren, är känd av personalen och till och med namngiven. Vi har inte gripit honom ännu, men polis är plats i detta nu, så det är förhoppningsvis bara en tidsfråga, sa Hans Lippens, presstalesman för polisen region Väst till Norra Halland strax efter klockan 16.

Enligt polisen handlar det om en mindre kniv, modell fickkniv, som pojken ska ha  hotat personalen med och ingen ska ha skadats vid händelsen.



Elever mår bättre i siffror – men ångest syns i samtal
NYHETER 2026-05-17 KL. 09:00
Premium

Elever mår bättre i siffror – men ångest syns i samtal

Sociala medier och prestationskrav skapar stress hos många elever

TV-klipp och nyheter

Vårens Lanbit tar plats i ishallen
NYHETER 2026-05-14 KL. 17:45
Premium

Vårens Lanbit tar plats i ishallen

Fuktproblem på många hus – värst i Halland
NYHETER 2026-05-14 KL. 13:00
Premium

Fuktproblem på många hus – värst i Halland

Experten förklarar varför regionen sticker ut

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.