Fotboll Herrar
Div 2 Västra Götaland
Sävedalen - Lindome 4 - 0
Målgörare, Gustav Ludwigsson 2, Anton Nilsson 2
Hittarp - Tenhult 0 - 1
Vinberg - Torslanda 1 - 0
Halmia - Höganäs 5 - 0
Varbergs - Ullared 5 - 2
Assyriska IK - Eskilsminne 0 - 2
Div 3 Sydvästra Götaland
Stafsinge - Kungsbacka IF 4 - 0, (1 - 0)
Målgörare, Armend Bajgora 2, Emil Bengtsson, Sebastian Bertilsson Fåglum
Lerkil - Askim 3 - 0, (1 - 0)
Målgörare, Magnus Larsson 2, Tobias Johansson
IK Wormo - Onsala 3 - 4, (1 - 2)
Målgörare, IK Wormo, Albin Subasic, Alexander Hylander, Amer Malicevic
Onsala, Oliver Nåfors 2, Gustav Lundgren, Joakim Andersson
Högaborg - Västra Frölunda 4 - 0
Div 4 Halland
Fjärås - Kvibille 1 - 3, (1 - 3)
Målgörare, Fjärås, Adam Noring
Kvibille, Daniel Gunnarsson 2, Mattias Andersson
Lilla Träslöv - Andersberg 3 - 1
BK Astrio - Hyltebruk 5 - 0
Div 5 Halland
Derome/Åskloster - Löftadalen 2 - 2, (1 - 1)
Målgörare, Derome/Åskloster, Marcus Viksten, Felix Karlberg
Löftadalen, Filip Davidsson, Mattias Hallengärd
Träslövsläge - Galtabäck 0 - 0
Torup/Rydö - Centern 0 - 3
Bua - Norvalla 1 - 1
Div 5 B Göteborg
Hällesåker - Härryda 0 - 2, (0 - 0)
Målgörare, Henrik Fransson, Bako Löfgren
Kungsladugård - Näset 1 - 3
Div 6 Norra Halland
Anneberg - Ginsten 4 - 7, (2 - 3)
Målgörare, Anneberg, Viktor Ljungqvist 2, Gabriel Stål, Robin Johansson-Malcic
Ginsten, August Jakobsson 3, Joakim Hellström 2, Irvin Zuzic, Mats Brorsson
Rolfstorp/Skällinge - Grimeton 5 - 1
Valinge - Kung Karl 2 - 4
Div 7 Norra Halland
Vessigebro/Ätrafors - Galgbacken 1 - 3, (1 - 1)
Målgörare, Vessigebro/Ätrafors, Andreas Johansson
Galgbacken, Fabian Martinsson 3
Falkagård - Gullbrandstorp 5 - 2
Trönninge BK - Viljan/Älvéna 3 - 0
Haverdal - Sennan 2 - 0
Fotboll damer
Elitettan
Östersund - Kungsbacka DFF 0 - 5, (0 - 2)
Målgörare, Klara Andrup 3, Cornelia Kapocs 2
Hovås/Billdal - Sundsvall 4 - 2
Växjö - Kalmar 2 - 1
Holmalund - Västerås 0 - 3
Div 1 Mellersta Götaland
Onsala - Mariebo 3 - 7
Nittorp - Falköping 3 - 0
Värnamo - Mossen 1 - 3
Qviding - Örby 6 - 1
Bergdalen - Valinge 2 - 1
Div 2 Västra Götaland
Göteborgs DFF - Lerkil 14 - 0
Guldheden - Zenith 3 - 1
Ytterby - Tvååker 2 - 2
Göteborgs FF - Landvetter 5 - 0
Näset - Hisingsbacka 2 - 0
Div 3 Halland damer
Tölö - Vessigebro/Ginsten 6 - 4, (1 - 3)
Målgörare, Tölö, Elina Lambro 2, Inez Landén, Sarah Mellouk, Kristina Ring, Moa Normark
Vessigebro/Ginsten, Alma Goiting 2, Erika Näslund 2
BK Astrio - Halmstad 2 - 7
Kvinan åtalas för ofredande efter Tindermöte
Lasse Kronér gör sin egen grej och bjuder in favoritartisterna till sköna kvällar på Tjolöholm.