Vädret idag
Molnigt
8°C
Prognos oktober 23, 2017
dag
Mestadels molnigt
8°C
 

Fotboll, fredag, lördag, söndag 16, 17, 18 juni – seriematcher

Fotboll Herrar
Div 2 Västra Götaland
Lindome - Assyriska IK  2 - 2, (0 - 1)

Målgörare, Lindome, Elias Gustafson, Robin Eriksson

Assyriska IK, Dijan Vukojevic, Arian Banda

 

Eskilsminne - Hittarp  2 - 1
Vinberg - Halmia  2 - 0
Torslanda - Tvååker  2 - 0
Höganäs - Varbergs GIF  0 - 2
Dalstorp - Sävedalen  0 - 1

 

Div 3 Sydvästra Götaland
Kungsbacka IF - Onsala  1 - 3, (0 - 1)

Målgörare, Kungsbacka IF, Anton Millesson-Nilsson

Onsala, Gustav Lundgren, Adam Fogelblad, Markus Koc

   


Laholm - Lerkil  2 - 3, (2 - 2)

Målgörare, Laholm, Max Sjöstrand,  Jonatan Eriksson

Lerkil, Nicholas Bredöl, Oscar Randevik, Sebastian Mörk-Andersson


Glumslöv - IK Wormo  0 - 2
Askim - Högaborg  0 - 3
Kågeröd - Stafsinge  0 - 4
Snöstorp/Nyhem - Västra Frölunda  0 - 5

 

Div 4 Halland
Kvibille - Åsa IF  3 - 2, (2 - 1)  

Målgörare, Kvibille, Daniel Gunnarsson, Markus Wendell, Emil Lövestedt  

Åsa IF, William Berntsson, Mikael Andersson  

 

Fjärås - Tölö IF  4 - 1, (1 - 0)

Målgörare, Fjärås, Adam Noring 4

Tölö, Simon Längvik


Hyltebruk - Heberg/Årstad  1 - 2

Getinge - Skrea  4 - 1
BK Astrio - Lilla Träslöv  1 - 0

 

Div 5 Halland
Löftadalen - Torup/Rydö  3 - 1, (2 - 1)

Målgörare, Löftadalen, Mathias Johannesson, Filip Davidsson, Jonas Stigsson  

Torup/Rydö, Lukas Sjöholm-Kytöharju


Kornhult/Hishult - Galtabäck  2 - 2
Halmia Ac - IF Centern  2 - 3
Bua IF - Träslövsläge  2 - 2
Norvalla - Väröbacka  2 - 5

 

Div 5 B Göteborg
Hällesåker - Donsö  4 - 3, (2 - 1)

Målgörare, Hällesåker, Marcus Lönn 2, Johan Gunnarsson, Peter Bengtsson

Donsö, Johan Johnsson, Erik Kristensson, William Holmberg


Kungsladugård - Finlandia/Pallo  1 - 2
Hovås/Billdal - Balltorp  1 - 4
Styrsö - Club Linné  6 - 1
Masthugget - Näset  1 - 0

 

Div 6 Norra Halland
Anneberg - Rolfstorp/Skällinge  2 - 3, (2 - 1)

Målgörare, Anneberg, Tommy Johansson, Marcus Franzén

Rolfstorp/Skällinge,  Joacim Karlsson, Lennart Hesslow, Jimmy Petersson

 

Glommen - Grimeton  0 - 2
Böljan - Kung Karl  2 - 1
Veddige - Valinge  1 - 2
Ginsten - Rinia IF  4 - 2

 

Div 7 Norra Halland
Vessigebro/Ätrafors - Arvidstorp  3 - 2
Ätran - Viljan/Älvéna  2 - 1
Falkagård - Haverdal  2 - 1
Gullbrandstorp - Trönninge BK  3 - 4

 

Fotboll damer

Elitettan  

Kungsbacka DFF - Holmalund  2 - 0, (2 - 0)

Målgörare, Josefine Johansson

Sundsvall - Böljan  2 - 1

Växjö - Östersund  5 - 0

Umeå - Västerås  1 - 2

Mallbacken - Hovås/Billdal  2 - 0

Kalmar - Uppsala  2 - 1

AIK - Assi IF  2 - 0

 

Div 1 Mellersta Götaland
Falköping - Jitex  2 - 5
Mariebo - Nittorp  2 - 2
Örby - Värnamo  1 - 8
Bergdalen - Mossen  2 - 2
Valinge - Vadstena  0 - 3

 

Div 2 Västra Götaland
Hisingsbacka - Fjärås  1 - 8, (0 - 3)

Målgörare, Hisingsbacka, Isabella Holmqvist  

Fjärås,  Rebecka Allgulin 3, Jenny Gustavsson 2, Självmål, Lisa Lundblad, Desirée Brorsson

 

Landvetter - Lerkil 7 - 3, (4 - 1)
Målgörare, Landvetter, Alva Neumann 4, Adele Rosén, Elina Hansson, Hanna Linderoth
Lerkil, Therese Skantze, Sandra Jungevi, Johanna Öhrnberg

Göteborgs DFF - Tvååker  0 - 7

 

Div 3 Halland
Vinberg - Löftadalen  WO 3 - 0


Hyltebruk - Tölö IF 2 - 1, (1 - 1)
Målgörare, Hyltebruk, Sanna Andersson, Christina Öhgren
Tölö IF, Kajsa Månsson

Snöstorp/Nyhem - Halmstads BK  0 - 7
Skrea - BK Astrio  3 - 1

 

Div 4 Göteborg
Kode IF - Lindome  6 - 0, (4 - 0)

Målgörare, Matilda Svensson 2, Julia Allansson, Vendela Stenberg, Mikaela Gustafsson, Mathilda Niklasson

 

Hovås/Billdal - Askim  4 - 1

Bengt Karlsson
Sportreporter bengt.karlsson@norrahalland.se 0300- 101 75

TYCK TILL: Kommentera artikel

Kommentera detta inlägg

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

ANNONS

TYCK TILL:

Vilka vinterdäck föredrar du?

Visa Resultat

Loading ... Loading ...

Diskutera TYCK TILL

Kommentera

DET HÄNDERMer >>

Lämna ditt bidrag till Det händer här!

Fredag 20 oktober

kl 7.30-09.30 Filmfrukost i Facklan. Tema: inre hållbarhet. 

kl 9–12 Öppen förskola i Tölö församlingshem. För barn 0-5 år i vuxens sällskap.

kl 9–12 Småbarnsrytmik på Fyren. För barn 2–4 år kl 9–9.45 (småsyskon är välkomna), för barn 1–2 år kl 10–10.45, för barn 6–12 månader kl 11–11.30, för barn 0–6 månader kl  11.30–12.

kl...

Läs Mer