Vädret idag
Molnigt
10°C
Prognos oktober 22, 2017
dag
Regn
11°C
 

Fotboll, fredag, lördag, söndag 11, 12, 13 augusti – seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra Götaland
Höganäs - Lindome  2 - 0, ()2 - 0)

Målgörare, Hugo Bogren, Niklas Hermansson


Torslanda - Tenhult  5 - 1
Eskilsminne - Dalstorp  7 - 2
Tvååker - Hittarp  5 - 2
Assyriska IK - Sävedalen  2 - 3
Vinberg - Ullared  4 - 1

 

Div 3 Sydvästra Götaland
Snöstorp/Nyhem - Onsala  2 - 2, (1 - 1)

Målgörare, Snöstorp/Nyhem, Samuel Eyob Kflemariam 2  

Onsala, Victor Andersson


Laholm - Kungsbacka IF  7 - 0, (3 - 0)

Målgörare, Jonatan Eriksson 2, Felix Albrektson 2, Rasmus Liedman 2, Oscar Liedman

 
Lerkil - Högaborg  2 - 2, (1 - 2)

Målgförare, Lerkil, Jesper Blickander, Oscar Randevik

Högaborg, Ali Dirawi, Bleron Zekaj 

 

 

 

 

 


Kågeröd - Askim  2 - 4
Stafsinge - IK Wormo  0 - 7
Glumslöv - Västra Frölunda  2 - 0

 

Div 4 Halland  

BK Astrio - Åsa IF  4 - 0, (2 - 0)

Målgörare, Eddie Andersson, Sten Preuss, Jonatan Alvérus, Erik Bringman 


Fjärås - Heberg/Årstad  1 - 0, (0 - 0)

Målgörare, Adam Noring  

 

Leikin - Tölö IF  3 - 4, (1 - 2)

Målgörare, Leikin, Alen Hardaga 3 

Tölö IF, David Berntsson 2, Hampus Ekdahl, Markus Hammar 


Getinge - Andersberg  3 - 2

Skrea IF - Lilla Träslöv  1 - 5

Hyltebruk - Kvibille  1 - 3

 

Div 5 Halland
Löftadalen - Kornhult/Hishult  4 - 3, (2 - 1)

Målgörare, Löftadalen, Rasmus Olsson 2, Mathias Johannesson, John Gerhardsson  

 

Kornhult/Hishult, Fredrik Hultén/Junedalk 3

 

Bua IF - Väröbacka  5 - 3

Halmia - Torup/Rydö  3 - 1

Derome/Åskloster - Galtabäck 3 - 2

Norvalla - IF Centern  4 - 3

 

Div 5 B Göteborg
Kungsladugård - Fiskebäck  0 - 0
Näset Donsö  0 - 4

 

Div 6 Norra Halland

Anneberg - IF Rinia  3 - 3, (2 - 0)
Målgörare, Anneberg, Tommy Johansson, Marcus Franzén, Haik Kirakosian

IF Rinia, Burim Qallaki  2, Raymond Arifi 

 

Böljan - Valinge  7 - 1

Veddige - Glommen  0 - 1

Ginsten - Kung Karl  1 - 2

 

Div 7 Norra Halland
Ätran - Trönninge BK  0 - 2

Arvidstorp - Haverdal  7 - 2

Falkagård - Tofta  7 - 2

Vessigebro/Ätrafors - Sennan 2 - 2

 

Fotboll damer
Elitettan
Kungsbacka DFF - AIK  1 - 1, (0 - 0)

Målgörare, Kungsbacka DFF, Cornelia Kapocs

AIK, Petra Sundqvist

 

 

 

 

 

Holmalund - Uppsala  1 - 0 

Hovås/Billdal - Östersund  1 - 1 Sundsvall - Assi IF  0 - 3

Mallbacken - Kalmar  3 - 2

Västerås - Böljan  4 - 2

 

Div 1 Mellersta Götaland

Onsala - Falköping  6 - 2, (1 - 1)

Målgörare, Onsala, Linnea Bjöörn 3, Ida Jacobsson 2, Victoria Uppman

Falköping, Johanna Georgsson, Hanna Westergren

 

 

 

 

 


Onsalas målgörare, Ida Jacobsson, Linnea Bjöörn och Victoria Uppman.

 

Valinge - Mossen  6 - 1

Mariebo - Örby  9 - 0

Qviding - Värnamo  2 - 3

Nittorp - Vadstena  5 - 0

Bergdalen - Jitex  0 - 3

 

Div 2 Västra Götaland
Tvååker - Utbynäs  1 - 4


Lerkil - Guldheden  4 - 8, (1 - 4)

Målgörare, Lerkil, Sofia Terner 2, Sandra Jungevi, Johanna Öhrnberg

Guldheden, My Olofsson-Hjelm 3, Emilia Lindgren 2, Josefine Walker 2, Linn Pettersson

 

Ytterby - Göteborgs FF  1 - 2
Hisingsbacka - Göteborgs DFF  0 - 8

Landvetter - IK Zenith  2 - 2

 

Div 3 Halland
Hyltebruk - Frillesås  0 - 1, (0 - 1)

Målgörare, Matilda Lagerström 


Tölö - Löftadalen 9 - 1, (3 - 0)
Tölö IF, Sarah Mellouk 3, Elin Björnson 2, Ellinor Jonsson, Kristina Ring, Kajsa Månsson, Fanny Apelvi
Löftadalen, Anna Olsson

 

Vinberg - Vessigebro/Ginsten 0 - 2
Norvalla - Halmstads BK  0 - 5

 

Div 4 Göteborg A
Eriksberg - Kode IF  4 - 0

Bengt Karlsson
Sportreporter bengt.karlsson@norrahalland.se 0300- 101 75

TYCK TILL: Kommentera artikel

Kommentera detta inlägg

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

ANNONS

TYCK TILL:

Vilka vinterdäck föredrar du?

Visa Resultat

Loading ... Loading ...

Diskutera TYCK TILL

Kommentera

DET HÄNDERMer >>

Lämna ditt bidrag till Det händer här!

Fredag 20 oktober

kl 7.30-09.30 Filmfrukost i Facklan. Tema: inre hållbarhet. 

kl 9–12 Öppen förskola i Tölö församlingshem. För barn 0-5 år i vuxens sällskap.

kl 9–12 Småbarnsrytmik på Fyren. För barn 2–4 år kl 9–9.45 (småsyskon är välkomna), för barn 1–2 år kl 10–10.45, för barn 6–12 månader kl 11–11.30, för barn 0–6 månader kl  11.30–12.

kl...

Läs Mer